Data: 3 października, 2022

Balkon – duży atut mieszkania

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością rozważenia wielu „za” i „przeciw” przemawiających za wyborem konkretnego lokalu. Bardzo często ostateczna decyzja jest wynikiem kompromisu. Rezygnujemy z określonej lokalizacji na rzecz większego metrażu lub z większego metrażu na rzecz mieszkania znajdującego się na określonej kondygnacji. Aspektem często pomijanym w tych rozważaniach jest balkon. Tymczasem balkon stanowi duży atut mieszkania i ma pozytywny wpływ na komfort życia.

Balkon, Taras, Loggia – przestrzeń, która podnosi walory użytkowe mieszkania

Nowoczesne budownictwo oferuje różne elementy architektoniczne, dzięki którym domownicy zyskują dostęp do dodatkowej przestrzeni rekreacji i wypoczynku na zewnątrz. To przede wszystkim balkony, tarasy i loggie. Coraz częściej na rynku dostępne są również mieszkania z własnymi ogródkami.

Balkon

Balkon to nadwieszony element architektoniczny budynku, najczęściej w kształcie prostokąta, znajdujący się na zewnątrz domu. Balkon jest zazwyczaj z trzech stron otoczony balustradą, a dłuższym bokiem połączony ze ścianą budynku. Architekci chętnie korzystają z balkonów, ponieważ urozmaicają one bryłę budynku i nadają jej lekkości. Z perspektywy użytkowników, balkony oferują dodatkowe miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu, a także przestrzeń do przechowywania sprzętu sportowego np. rowerów. W czasie lock downów na balkonach zaczęły pojawiać się piaskownice dla dzieci. Trend ten do dziś cieszy się bardzo dużą popularnością, ponieważ wyjście na balkon jest dla wielu mam mniej problematyczne niż wyjście na oddalony od domu plac zabaw. W sezonie letnim balkon doskonale sprawdza się także do suszenia prania.

Taras

Taras różni się od balkonu przede wszystkim wielkością. Jest to duża otwarta przestrzeń usytuowana na parterze lub na piętrze domu, a także na dachu płaskim budynku. W budownictwie wielorodzinnym tarasy przylegają do mieszkań na najwyższych kondygnacjach. Roztacza się z nich przepiękny widok na panoramę miasta. Ze względu na dużą przestrzeń, taras świetnie sprawdza się do wypoczynku i rekreacji. Również tutaj możemy zaaranżować przestrzeń do zabawy dla najmłodszych, dzięki czemu dzieci mogą spędzać czas na świeżym powietrzu nawet wówczas, gdy z różnych względów nie możemy wyjść na zewnątrz.

Loggia

Mimo różnic konstrukcyjnych loggia jest uznawana za jeden z popularnych wariantów balkonu. W przeciwieństwie do otwartych balkonów i tarasów loggie to zadaszone wnęki wydzielone w bryle budynku. Z tego względu często powstają kosztem powierzchni użytkowej lokalu i nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak balkony. Loggia ma zazwyczaj kształt prostokąta i otoczona jest ścianami z trzech stron, a od zewnętrznej strony zabezpiecza ją niska ściana, barierka lub modne w ostatnim czasie przeszklenia, dzięki którym loggie zyskują zupełnie inny wymiar i mogą być użytkowane jak ogrody zimowe.

Balkon jako atut mieszkania

Balkon daje możliwość obcowania z naturą bez wychodzenia z domu. Przestrzeń możesz dowolnie zaaranżować ustawiając donice z kwiatami czy skrzynki do uprawy ziół i warzyw. To także dogodna przestrzeń do zabawy dla dzieci – w sezonie wiosenno-letnim zabawy, które w domu spowodowały by zbyt duży bałagan mogą się odbywać właśnie na balkonie. Powierzchnie wykończone płytkami są łatwe do utrzymania w czystości, a ograniczona ilość elementów wyposażenia minimalizuje ryzyko zabrudzenia mebli. Na balkonie może stanąć piaskownica dla malucha, a nawet niewielki dmuchany basen, który przyniesie ochłodę w trakcie upalnych dni.

Balkon ma wiele zalet, tak pod względem funkcjonalnym – suszenie prania, przechowywanie sprzętu sportowego, możliwość uprawiania roślin – jak i rekreacyjnym. Tutaj możesz usiąść z filiżanką kawy i dobrą książką, zjeść śniadanie we weekend lub wystawić buzię do słońca. Z wszystkich tych przyjemności możesz korzystać bez wychodzenia z domu.