Data: 28 czerwca, 2022

Aneks kuchenny – co to jest?

Niezależnie od tego, czy planujesz zakup czy wynajem mieszkania najprawdopodobniej zetkniesz się z określeniem aneks kuchenny. Wiele osób mylnie interpretuje to określenie w kategorii kuchni otwartej, co prowadzi do niedomówień, a nierzadko pretensji ze strony przyszłego nabywcy/najemcy lokalu. Czym jest aneks kuchenny? Czy może zastąpić kuchnię? W jakich sytuacjach to rozwiązanie się nie sprawdza?

Aneks kuchenny a kuchnia otwarta

Aneks kuchenny to wydzielona część w pomieszczeniu, która pełni funkcję kuchni. Na ogół aneksy kuchenne wydziela się w salonie, co pozwala uzyskać efekt zbliżony do kuchni otwartej, tyle że w miniaturze. Aneksy kuchenne to rozwiązanie szczególnie cenione w mieszkaniach o małej powierzchni, w których wydzielenie osobnego pomieszczenia na oddzielną kuchnię byłoby niemożliwe lub kłopotliwe. Z zalet aneksów kuchennych często korzystają właściciele kawalerek, którzy dzięki przesunięciu kuchni do salonu zyskują dodatkowe pomieszczenie do odpoczynku lub pracy.

Kuchnia otwarta jest często mylnie utożsamiana z aneksem kuchennym, co może prowadzić do pewnych niedomówień. Standardowo aneks kuchenny to wydzielona część pomieszczenia, w której zorganizowana zostaje kuchnia. Kuchnia otwarta powstaje z chwilą połączenia dwóch oddzielnych pomieszczeń i otwarcia kuchni na jadalnię lub salon. W przypadku budynków już eksploatowanych otwarcie kuchni polega na fizycznym demontażu ściany, która dotychczas oddzielała pomieszczenia. W przypadku nowopowstających obiektów mieszkalnych proces ten zachodzi już na etapie projektowania układu pomieszczeń.

Aranżacja aneksu kuchennego

Ze względu na fakt, iż aneks kuchenny powstaje w wyniku wydzielenia z większej przestrzeni określonego fragmentu, który ma służyć jako kuchnia jego powierzchnia jest na ogół bardzo ograniczona. Dlatego też wymaga odpowiedniej aranżacji. W przeciwnym razie kuchnia będzie dysfunkcyjna, a jej wydzielenie w przestrzeni nie przyniesie nam żadnych korzyści. Ergonomiczne rozplanowanie kuchni w aneksie pozwoli nam stworzyć idealną przestrzeń do przygotowywania posiłków, której stylistyka doskonale wkomponuje się w styl reszty mieszkania. Samo mieszkanie zyska na funkcjonalności i będzie się prezentować jako fajne, nowoczesne wnętrze, w którym tradycyjny podział przestrzeni został zniesiony na rzecz większego komfortu i wygody życia.

Jak funkcjonalnie urządzić aneks kuchenny? Przestrzeń warto zaplanować w taki sposób, aby od strefy wypoczynku oddzielała ją lada. W razie potrzeby będzie ona mogła posłużyć jako dodatkowy blat roboczy, podczas gdy na co dzień możesz z niej korzystać jak ze stołu. Lada pozwoli na wizualne oddzielenie przestrzeni kuchni od przestrzeni wypoczynkowej, przy jednoczesnym zachowaniu integralności pomieszczenia i jego nowej funkcjonalności. Dodatkowym zabiegiem, który pozwala na estetyczną aranżację aneksu jest zastosowanie w nim tych samych kolorów, co w reszcie pomieszczenia. Dzięki temu unikniemy poczucia chaosu i sztucznego podziału. Celem tworzenia aneksu kuchennego nie jest wydzielenie całkowicie odrębnej przestrzeni, ale stworzenie funkcjonalnej i estetycznej całości.

Meble do aneksu kuchennego

Aneks kuchenny i salon stanowią pewnego rodzaju jedność. Warto o tym pamiętać wybierając zabudowę meblową. Powinna być ona nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Na estetykę aneksu wpływa również wybór sprzętu AGD. Warto sięgać po sprzęt w kolorach, które harmonijnie korespondują z kolorystyką zabudowy meblowej lub dodatków. Ciekawą alternatywę stanowi również AGD do zabudowy, dzięki czemu poszczególne sprzęty kuchenne są jeszcze mniej widoczne, a całość łatwiej utrzymać w czystości. Podobnymi zasadami warto się kierować przy urządzaniu otwartej kuchni. Zachowując spójność kolorystyczną i stylistyczną uzyskamy eleganckie wnętrze, które doskonale wpisze się w wymogi stawiane nowoczesnemu budownictwu mieszkalnemu.

Kiedy warto pomyśleć o aneksie kuchennym?

Aneks kuchenny to popularne rozwiązanie w nowoczesnych kawalerkach i mikrokawalerkach. W wielu inwestycjach jest ono realizowane w standardzie. Oznacza to, że kupując mieszkanie od dewelopera kupujemy mieszkanie z aneksem kuchennym, a nie mieszkanie z oddzielną kuchnią. Bez większych problemów możemy je wdrożyć także w mieszkaniu z rynku pierwotnego. Rozwiązanie to najlepiej sprawdza się w sytuacji, w której:

  • do dyspozycji mamy przestronny salon, w ramach którego bez straty dla przestrzeni wypoczynku możemy wydzielić przestrzeń na aneks kuchenny, jednocześnie zmieniając funkcję dotychczasowej kuchni (np. na sypialnię),
  • w salonie znajduje się głęboka wnęka, dzięki której aneks wizualnie i fizycznie zajmie mniej miejsca, jednocześnie zapewniając optymalną przestrzeń do przygotowywania posiłków,
  • zamiast kilku małych pomieszczeń chcemy uzyskać relatywnie duży open space, który podzielimy na strefy separatorami (np. wspomnianą wcześniej ladą jadalnianą lub regałem na książki).