Uprzejmie informujemy, że w piątek 29 marca, biura sprzedaży mieszkań wszystkich projektów, będą czynne tylko do godziny 15:00.
Data: 6 października, 2021

Dobra lokalizacja mieszkania, czyli jaka?

Gros inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego dla „prestiżowej lokalizacji”. Jednak prestiż to nie wszystko, a wybierając lokalizację nowego mieszkania warto zwrócić uwagę na szereg dodatkowych czynników oprócz tego, czy inwestycja jest realizowana w modnej dzielnicy.

Na co więc zwracać uwagę wybierając lokalizację mieszkania? Jak sprawdzić, czy dana lokalizacja będzie dla nas dobra?

Kryteria oceny lokalizacji

Prestiżowa lokalizacja, dogodna lokalizacja, świetne skomunikowanie z…, modna dzielnica, inwestycja w przyszłość, dobrze rozbudowane zaplecze bytowe – w taki sposób najczęściej definiowana jest lokalizacja nieruchomości na rynku pierwotnym. Co te określenia mówią nam o miejscu naszego przyszłego zamieszkania? Niewiele. Dlatego do reklamy, konspektów i wizualizacji gotowych inwestycji warto podejść z chłodną głową i otwartym umysłem. To, że „wszyscy” kupują mieszkania pod tym adresem, wcale nie oznacza, że to konkretne osiedle spełni oczekiwania Twoje i Twoich najbliższych. Podobnie jak określenia „Ostatnie mieszkanie w tej lokalizacji” nie są wcale równoznaczne z faktem, iż wszystkie poprzednie lokale sprzedały się na pniu i decyzję o zakupie musisz podjąć tu i teraz, bez chwili zastanowienia. Oczywiście istnieje ryzyko, że lokal zostanie sprzedany zanim podejmiesz ostateczną decyzję, ale najprawdopodobniej nie stanie się to w ciągu jednej nocy.

Wracając do lokalizacji… Zastanawiasz się jakich kryteriów użyć, aby trafnie ją ocenić? Jeśli kupujesz mieszkanie pod inwestycję np. na wynajem, modna dzielnica i dobre skomunikowanie ze ścisłym centrum miasta to warunki bezwzględne. Jeśli natomiast szukasz mieszkania dla siebie i swojej rodziny, atrakcyjność lokalizacji powinieneś określić przy pomocy zupełnie innego zestawu kryteriów. Zalicza się do nich:

  • bliskość zaplecza usługowo-handlowego, a także placówek edukacyjnych i ośrodków służby zdrowia,
  • skomunikowanie z najważniejszymi dla Ciebie punktami miasta: dojazd do pracy, szkoły, miejsca zamieszania najbliższych,
  • warunki do odpoczynku,
  • estetykę najbliższej okolicy,
  • plany zagospodarowania okolicy.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich kryteriów oceny lokalizacji. Głównie dlatego, że szereg z nich kto kryteria subiektywne. Na dobrą lokalizację mieszkania lub domu składa się bowiem wszystko, co wpływa na Twoje samopoczucie, wygodę oraz oszczędność czasu na co dzień. W praktyce okazuje się więc, że kryterium istotne z Twojego punktu widzenia może być dla kogoś innego zupełnie nieistotne i odwrotnie.

Zaplecze usługowo-handlowe, edukacyjne, zdrowotne i kulturowe

O ile bliskie sąsiedztwo sklepów spożywczych i ośrodków zdrowia to kryteria raczej uniwersalne, o tyle bliskość przedszkoli, szkół czy obiektów rekreacyjnych to kwestie oceniane bardzo indywidualnie przez każdego inwestora. Rodziny z dziećmi, które marzą o życiu lokalnie, a więc korzystaniu z usług lokalnych placówek wychowawczo-edukacyjnych oraz atrakcji z pewnością będą szukały lokalizacji, która im to umożliwi, podczas gdy seniorzy będą bardziej skłonni do wyboru mieszkań w sąsiedztwie parków. Młodzi, ambitni nabywcy zorientowani na karierę i korzystanie z atrakcji wielkiego miasta będą natomiast poszukiwali mieszkań w ścisłym centrum lub lokacjach bardzo dobrze z centrum skomunikowanych.

To samo dotyczy bliskości przystanków autobusowych, stacji metra i stacji kolejowych. Osoby korzystające na co dzień z transportu publicznego szukają mieszkań zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie autobusu, metra, kolei. Osoby dojeżdżające do pracy samochodem uznają to kryterium za mniej istotne lub wręcz nieistotne.

Skomunikowanie z najważniejszymi dla Ciebie punktami miasta

Bardzo dobre skomunikowanie ze ścisłym centrum miasta – tak określana jest najczęściej lokalizacja nowych osiedli mieszkalnych. A co w sytuacji, w której ścisłe centrum nie jest dla Ciebie istotne? Przed wyborem nowego mieszkania warto zastanowić się nad kierunkami naszych codziennych podróży – do pracy, szkoły, ulubionego klubu fitness… Jeśli okaże się, że „nasze punkty miasta” są porozrzucane po całym mieście to kryterium może nie być dla nas aż tak bardzo istotne. Jeśli jednak żyjemy lokalnie i staramy się unikać długich dojazdów do pracy, warto skupić się na inwestycjach realizowanych w relatywnie bliskim sąsiedztwie miejsca zatrudnienia lub w lokacjach bardzo dobrze z tym miejscem skomunikowanych.

Jako rodzic dorastających dzieci powinniśmy również wziąć pod uwagę ewentualne dojazdy dziecka do szkoły, na zajęcia pozalekcyjne oraz do miejsc spotkań z kolegami. To pozwoli nam zaoszczędzić wielu godzin w tygodniu (i weekendy) spędzonych za kierownicą.

Warunki do odpoczynku

Każdy z nas jest inny i każdy z nas odpoczywa inaczej. Dlatego zamiast skupiać się na „bliskości terenów sprzyjających odpoczynkowi na świeżym powietrzu” warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Czego potrzebuję do odpoczynku? I zgodnie z tą odpowiedzią ocenić atrakcyjność danej lokalizacji.

Jeśli odpoczywasz:

  • w zaciszu własnego domu z książką i ulubionymi smakołykami, atrakcyjną lokalizacją będzie przedmieście lub cichy zakątek miasta, w którym nie słychać zgiełku i szumu ulic,
  • na świeżym powietrzu bliskość terenów zielonych powinna być dla Ciebie istotna,
  • uprawiając określony sport z pewnością powinieneś zwrócić uwagę na to, czy w okolicy są dostępne obiekty rekreacyjne.

Estetyka najbliższej okolicy

W przypadku tego kryterium również moglibyśmy powiedzieć, że każdy z nas jest inny i każdy ma inne poczucie smaku. Mimo to, kryterium estetyki okolicy jest o wiele bardziej uniwersalne niż nam się wydaje. Ocenie poddajemy przede wszystkim:

  • bryłę budynku, w którym planujemy zamieszkać,
  • estetykę i funkcjonalność zagospodarowania przestrzeni samego osiedla mieszkalnego,
  • estetykę obiektów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla,
  • czystość.

Na estetykę okolicy wpływa również zagospodarowanie pobliskich terenów zielonych oraz liczba pustostanów w sąsiednich budynkach… Dotyczy to zarówno pustostanów o przeznaczeniu mieszkalnym, jak i komercyjnym. Im większa liczba pustych lokali komercyjnych w okolicy, tym większe ryzyko, iż poziom estetyki sąsiedztwa będzie się obniżał. Poza tym, widok pustych lokali (w których poprzedni najemcy nie zawsze pozostawiają po sobie porządek) jest przygnębiający i może wpływać ujemnie na nasze samopoczucie.

Plany zagospodarowania okolicy

Twój znajomy kupił mieszanie z pięknym widokiem, a po kroku z okien spoglądał na centrum handlowe lub drapacz chmur? To możliwe… Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek warto – w miarę możliwości – zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego na kolejne lata. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zmieni się okolica w perspektywie kolejnych dziesięcioleci, ale znajomość lokalnych planów zagospodarowania da nam pewien obraz tego, czego możemy się spodziewać za oknami w niedalekiej i dalszej przyszłości.