Uprzejmie informujemy, że w dniach 2 i 4 maja, biura sprzedaży mieszkań wszystkich projektów będą zamknięte.
Data: 28 września, 2022

Ile trwa wykończenie mieszkania? 

Decydując się na zakup wymarzonego „eM” chcielibyśmy móc się wprowadzić do swojego nowego mieszkania w możliwie jak najkrótszym czasie. Taką możliwość daje nam zakup mieszania w ramach inwestycji oddanej do użytkowania. Mimo to, zanim będziemy mogli zacząć w pełni korzystać z zalet nowego lokum niezbędne będzie jego wykończenie. Ile trwa ten proces?

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim nie jest trudne, ale może się okazać czasochłonne, zwłaszcza jeśli za różne prace odpowiadają różne ekipy. Zgranie ich w czasie bywa bardzo trudne, a realizacja prac wykończeniowych w nieodpowiedniej kolejności może zniweczyć efekt. Ile w takim razie zaplanować czasu na wykończenie mieszkania?

Wykończenie mieszkania

Prace wykończeniowe przebiegają inaczej w przypadku, gdy podejmujesz się remontu lokum z rynku wtórnego, a inaczej gdy jest to mieszkanie w stanie deweloperskim. Remont mieszkania z rynku wtórnego jest bardziej czasochłonny, ponieważ wymaga opróżnienia lokalu i demontażu zastanych systemów wykończeniowych. Stan deweloperski zakłada natomiast oddanie właścicielowi mieszania przygotowanego do wykończenia. Nie musisz się więc martwić drapaniem farby, kuciem płytek ceramicznych czy równaniem ścian. Nie zmienia to jednak faktu, iż wykończenie wnętrza może okazać się czasochłonne. Dotyczy to w szczególności mieszkań gotowych, w których nie mieliśmy okazji wprowadzić zmian lokatorskich na etapie realizacji inwestycji. Na czas prac wykończeniowych wpływa również metraż samego mieszkania, im jest on większy, tym bardziej są one czasochłonne.

Alternatywą dla samodzielnego wykończenia mieszkania jest skorzystanie z usługi „pod klucz”. Nie jest to usługa dostępna u każdego dewelopera, ale coraz więcej firm deweloperskich współpracuje z ekipami, które takie usługi świadczą. W tym przypadku, jeśli deweloper sam nie oferuje mieszkań pod klucz, może wskazać rekomendowaną ekipę, która zajmie się wszystkimi pracami wykończeniowymi. Plusem takiej współpracy jest:
• pozyskanie ekipy z polecenia,
• możliwość zlecenia jednej ekipie wszystkich prac wykończeniowych, a tym samym oszczędność czasu i nerwów.

Wykończenie mieszkania krok po kroku

Samodzielne wykończenie mieszkania wymaga dobrego planu i umiejętnego zarządzania ekipami, które odpowiadają za wykonanie poszczególnych prac np. położenie płytek czy ułożenie paneli podłogowych. Jeśli część prac planujemy w wykonać we własnym zakresie również należy je ująć w harmonogramie. Przyjmuje się, że wykończenie mieszkania pod klucz trwa od 10 do 12 tygodni. Jest to oczywiście założenie, w ramach którego nie czekamy na:
• materiały,
• ekipę/fachowca.

W praktyce czas niezbędny na wykończenie mieszkania pod klucz może ulec znacznemu wydłużeniu. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której zależy nam na zleceniu określonych robót konkretnej ekipie, w związku z czym musimy się dostosować do jej terminów. Na przedłużanie się czasu remontu wpływa również dostępność materiałów. Konkretne panele, drzwi wewnętrzne – może się zdarzyć, że produkty na zamówienie będą dostępne w odległych terminach. Jeśli więc mamy taką możliwość, o materiały wykończeniowe warto zatroszczyć się jak najwcześniej. To pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek.

A jak powinien wyglądać harmonogram prac?

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim nie wymaga demontażu poprzednich systemów wykończeniowych. Dzięki temu możemy od razu przystąpić do instalacji nowych. Na początek warto przeprowadzić brudne prace. Należy do nich przede wszystkim układanie kafli. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie do glazury w łazience oraz na podłogach. Kafelkowanie to także jeden z najbardziej czasochłonnych etapów. Po jego zakończeniu reszta prac przebiega znacznie bardziej dynamicznie.

Kolejnym etapem są ściany. Warto najpierw zadbać o wykończenie ścian, a następnie podłóg (chyba, że są to płytki podłogowe). Wówczas nie tracimy czasu i energii na czyszczenie nowej podłogi z farby, a jej pochlapanie jest nieuniknione podczas malowania ścian i sufitów.

Na koniec warto zaplanować wszystkie drobne prace instalacyjne – montaż gniazdek, karniszy czy wieszanie półek.