Data: 28 czerwca, 2022

Plusy dodatnie i plusy ujemne mieszkania w bloku

Blok mieszkalny kojarzy się nam przede wszystkim z wielką płytą – małymi, ciasnymi mieszkaniami i dużymi blokowiskami praktycznie całkowicie pozbawionymi zieleni. Tymczasem, współczesne budownictwo wielorodzinne znacząco różni się od stereotypu mieszkania w bloku. Nowoczesna zabudowa wielorodzinna to osiedla mieszkaniowe powstające na bazie przemyślanych projektów zabudowy i aranżacji przestrzeni, w ramach których Klientom oferuje się mieszkania o zróżnicowanym metrażu i wysokim standardzie. Jakie są plusy mieszkania w bloku?

Nowe mieszkanie w bloku: Czy warto?

Znajomi kupili szereg na kredyt? Inni sprzedali mieszkania i kupili segment? Nic dziwnego w tym, że zaczynają Cię ogarniać wątpliwości. Czy mieszkanie w bloku może się równać z szeregiem? Czy za kilka lat nie stanie się dla nas zbyt ciasne? Czy nie mądrzej będzie zainwestować w zakup domu pod miastem?

Osiedla mieszkaniowe są nieodłącznym elementem architektury małych i dużych miast. Z roku na rok powstaje ich coraz więcej, a oferowane przez deweloperów mieszkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mimo dużej liczby sąsiadów blok mieszkalny oferuje bardzo duży komfort i wysoki poziom prywatności. Właściciele nowych segmentów i szeregów często zwracają na to uwagę – układ zabudowy szeregowej oferuje większą przestrzeń użytkową i własny ogródek, ale kosztem prywatności. Nowoczesne bloki mieszkalne, coraz częściej przyjmujące postać apartamentowców z przestronnymi tarasami i garażami podziemnymi zapewniają wysoki komfort mieszkania. Wyznacza go szereg udogodnień:

  • zorganizowane miejsca parkingowe – problem parkingów stanowi obecnie jedną z największych bolączek osiedli mieszkalnych, nowoczesne bloki bardzo często oferują miejsca w ramach garaży podziemnych i parkingów naziemnych, dzięki czemu wychodząc z domu nie wpadamy na auto sąsiada, ani swój własny samochód;
  • przestrzeń zielona wokół domu – dawne blokowiska charakteryzowało budownictwo z wielkiej płyty i trzepak, na którym z braku innych atrakcji dzieci zwykły wisieć głowami do dołu, obecnie przestrzeń wokół bloków mieszkalnych jest planowana i organizowana w taki sposób, aby na osiedlu znalazło się jak najwięcej zieleni, skwery z ławkami i place zabaw,
  • komórki lokatorskie – właściciele segmentów często skarżą się na niewystarczającą przestrzeń przechowywania, właściciele mieszkań w blokach mogą liczyć na komórki lokatorskie, które doskonale nadają się do przechowywania sprzętu sportowego, ozdób świątecznych czy domowych przetworów,
  • doskonałe skomunikowanie z najważniejszymi punktami w mieście – nowopowstające osiedla mieszkalne są lokalizowane w taki sposób, aby zapewnić przyszłym mieszkańcom szybki i bezpośredni transport do najważniejszych punktów w mieście, mieszkańcy przedmieścia polegają przede wszystkim na własnych samochodach, co w przypadku rodzin z dziećmi wiąże się z wieloma godzinami tygodniowo spędzanymi na dojazdach do szkół, na zajęcia sportowe, itp., o stale rosnących kosztach tych dojazdów nie wspominając.

Jakie jeszcze są zalety mieszkania w bloku?

Oprócz wskazanych powyżej zalet na uwagę zasługuje również wygoda związana z użytkowaniem lokalu. Mieszkaniec bloku nie musi się martwić kwestiami takimi, jak: ogrzewanie, wywóz śmieci, remont dachu. Wszystkie te elementy wchodzą w skład opłaty czynszowej, która obejmuje fundusz eksploatacyjny. W budownictwie wielorodzinnym mamy również znacznie większą swobodę w zakresie wyboru oferty dostawcy usług multimedialnych. Podczas gdy, na przedmieścia dociera jedna, góra dwie firmy mieszkańcy bloków mogą wybierać spośród ofert, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom i oczekiwaniom. Infrastruktura jest tu bardziej rozbudowana, a więc i przerwy w dostawie usług znacznie rzadsze. To szczególnie ważne z perspektywy osób, które pracują w domu.

 

Uwagi w kontekście zalet mieszkania w bloku domaga się jeszcze jedna kwestia – własność drogi dojazdowej. Nawet jeśli droga dojazdowa do posesji, w tym przypadku osiedla mieszkaniowego, stanowi współwłasność lokatorów koszty wszelkich ewentualnych napraw i modernizacji są ponoszone ze wspomnianego wcześniej funduszu eksploatacyjnego. W razie potrzeby wspólnota może się również starać o kredyt. W przypadku zabudowy jednorodzinnej udział w drodze jest drugą z przyczyn konfliktów sąsiedzkich, zaraz po wysokości płotu oddzielającego od siebie ogródki sąsiadów. W praktyce bardzo często sprowadza się to do sytuacji, w której droga dojazdowa do posesji przez długi czas pozostaje niewykończona, utrudniając dojazd do domu i wpływając negatywnie na kondycję zawieszenia samochodu. Zimą dodatkowych trudności nastręczają kwestie związane z odśnieżaniem dojazdu i kosztami z tym związanymi.

 

Wybrałeś już mieszkanie w kameralnym bloku? Odpowiada Ci lokalizacja i metraż? Zamiast porównywać się do znajomych, którzy kupili szereg oraz tych, którzy zdecydowali się zamieszkać na przedmieściach wybierz opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom.