Uprzejmie informujemy, że w piątek 29 marca, biura sprzedaży mieszkań wszystkich projektów, będą czynne tylko do godziny 15:00.
Data: 13 września, 2020

Stan deweloperski – co to znaczy?

Najczęściej nowe mieszkania z rynku pierwotnego oferowane są przez deweloperów w stanie pod klucz, w stanie surowym zamkniętym lub w stanie deweloperskim. Obecnie na mieszkaniowym rynku wtórnym dominuje stan deweloperski. Czym charakteryzuje się mieszkanie w stanie deweloperskim, ile kosztuje jego wykończenie oraz co wchodzi w skład stanu deweloperskiego?

Co oznacza stan deweloperski mieszkania?

Trudno jednoznacznie wskazać, co wchodzi w skład stanu deweloperskiego oraz co to stan deweloperski. Jest to bowiem pojęcie umowne, definiowane na wiele sposobów. Sami deweloperzy również różnie podchodzą do stanu deweloperskiego, oznaczając nim zupełnie różne standardy wykończenia nieruchomości. Dlatego też jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej warto poprosić dewelopera, aby sprecyzował, co wchodzi w stan deweloperski mieszkania lub domu, które znajdują się w jego ofercie. No dobrze, ale czym charakteryzuje się mieszkanie w stanie deweloperskim i w ogóle co to stan deweloperski? Chcąc zdefiniować ten standard wykończenia nieruchomości, możemy wskazać, że jest to zamknięty stan surowy domu lub mieszkania, który umożliwia natychmiastowe przejście do prac wykończeniowych. Z tego też względu czasem możemy spotkać się również z określeniem stan deweloperski zamknięty. Mieszkanie w stanie deweloperskim wyposażone jest w niezbędne przyłącza, ocieplenie, a także ma wykonane ściany, podłogi i sufity, które mogą być od razu wykańczane. Stan deweloperski obejmuje również wszelkie instalacje techniczne – w tym ogrzewanie podłogowe, o ile znajduje się ono w ofercie dewelopera. Należy jednak pamiętać, że stan deweloperski mieszkania może diametralnie różnić się w zależności od indywidualnej oferty dewelopera. Dlatego też na rynku funkcjonują takie pojęcia jak podwyższony stan deweloperski czy zróżnicowane pakiety wykończeniowe pozwalające inwestorowi na poszerzenie zakresu prac realizowanych po stronie dewelopera. W ramach takich pakietów możliwe jest m.in. zamontowanie podwieszanego sufitu, stolarki drzwiowej, rolet przeciwwłamaniowych, światłowodu czy systemu BMS. Jednakże, niezależnie od różnych standardów wykończenia czy pakietów wykończeniowych, zawsze należy dokładnie zapoznać się z zakresem działań oraz robót, które wchodzą w skład stanu deweloperskiego.

Stan deweloperski – koszt wykończenia

Ze względu na znaczne zróżnicowanie pojęcia stanu deweloperskiego, koszt jego wykończenia może być bardzo różny. Niemniej, od wielu lat, wraz ze wzrostem cen materiałów wykończeniowych oraz kosztu robót związanych z pracami wykończeniowymi, koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim rośnie z roku na rok. Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim jest również uzależniony od regionu, w którym wykańczamy mieszkanie. Najwięcej przyjdzie nam zapłacić za wykończenie lokalu mieszkalnego w największych miastach, tj. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. Poza tym koszt wykończenia stanu deweloperskiego zależy od tego, czy zdecydujemy się na zlecenie projektu wnętrza, a także od zakresu zlecanych prac wykończeniowych. W przypadku gdy część prac wykończeniowych będziemy realizować samodzielnie, koszty wykończenia mieszkania diametralnie spadną. Chcąc wstępnie oszacować koszt wykończenia mieszkania, należy przyjąć stawkę co najmniej 2000 zł za m2 mieszkania w przypadku wykończenia lokalu o średnim pułapie jakościowym. Jeżeli zamierzamy wykończyć mieszkanie w standardzie premium, powinniśmy szykować się na koszty rzędu powyżej 3000 zł za m2. Zatem przy dużym uśrednieniu i zaokrągleniu kosztów wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim, wykończenie lokalu o powierzchni 50 m2 w dużym mieście może nas kosztować nawet 100-120 tys. złotych. Pamiętajmy jednak, że na koszty wykończenia mieszkania wpływa mnóstwo czynników w znaczący sposób kształtujących finalną cenę prac wykończeniowych. Jeśli zdecydujemy się na znaczną optymalizację kosztów materiałów wykończeniowych, a większość prac zrealizujemy samodzielnie, koszt wykończenia mieszkania może być nawet dwukrotnie mniejszy.

Stan deweloperski – co wchodzi w skład?

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, stan deweloperski może obejmować bardzo zróżnicowany zakres wyposażenia i wykończenia. Dlatego też niezwykle trudno precyzyjnie wskazać, co wchodzi w skład stanu deweloperskiego. Niemniej, najczęściej stan deweloperski obejmuje wykonanie instalacji: grzewczej, elektrycznej wraz z gniazdkami, wentylacyjnej oraz wodno-kanalizacyjnej. Poza tym inwestor powinien oczekiwać od stanu deweloperskiego zamontowania drzwi zewnętrznych, okien i parapetów wewnętrznych oraz zewnętrznych, grzejników i ogrzewania podłogowego (o ile takie oferowane jest przez dewelopera), a także wykonania wylewki podłogowej. Poza tym w skład stanu deweloperskiego powinny wchodzić tynki wewnętrzne i zewnętrzne, a także ściany przygotowane do malowania. Czasem stan deweloperski może obejmować również zamontowanie drzwi wewnętrznych, podłogi, ułożoną glazurę oraz urządzenia sanitarne.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – zalety i wady

Przed zakupem mieszkania w stanie deweloperskim warto poznać zalety i wady tego typu inwestycji. Przede wszystkim kupno mieszkania w takim standardzie wykończenia niesie za sobą sporo korzyści dla inwestora. Główną zaletą stanu deweloperskiego jest możliwość swobodnej i elastycznej aranżacji wnętrza lokalu mieszkalnego według własnych oczekiwań, potrzeb i projektu. Ponadto mieszkania w stanie deweloperskim są o wiele tańsze od mieszkań wykończonych pod klucz. Dzięki temu inwestor jest w stanie znacząco zoptymalizować koszty ponoszone z tytułu inwestycji. Wreszcie, koszt wykończenia stanu deweloperskiego na własną rękę może być nawet kilkukrotnie niższy niż w przypadku zlecania prac firmom wykończeniowym zatrudnianym przez dewelopera.

A co z wadami?

Mieszkania w stanie deweloperskim mają ich kilka i należy się z nimi liczyć. Przede wszystkim nieruchomość zakupiona w stanie deweloperskim uniemożliwia nam natychmiastowe wprowadzenie się do mieszkania. Jeżeli więc inwestorowi zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się do lokalu mieszkalnego, musi on uzbroić się w cierpliwość. Dla wielu osób wadą mieszkania w stanie deweloperskim może być również konieczność jego wykończenia. Nie wszyscy preferują samodzielne planowanie wykończenia, zakup materiałów oraz organizowanie czy wykonywanie prac wykończeniowych.

Słowem podsumowania

Przed zakupem lokalu mieszkalnego w stanie deweloperskim należy dokładnie prześledzić zapisy umowy z deweloperem, a także zweryfikować zakres prac, jakie zostaną przez niego wykonane w ramach wykończenia mieszkania. Poza tym należy także w miarę możliwości dokładnie oszacować koszty wykończenia nieruchomości, bowiem te z roku na rok są coraz wyższe.