Uprzejmie informujemy, że w piątek 29 marca, biura sprzedaży mieszkań wszystkich projektów, będą czynne tylko do godziny 15:00.
Data: 6 października, 2021

Standardowa wysokość mieszkania: Jaka jest wysokość mieszkań dostępnych na rynku? Od czego zależy?

Decydując się na zakup nowego mieszkania poza jego metrażem warto uwzględnić również wysokość pomieszczeń. Wysokość pomieszczeń w mieszkaniu determinuje możliwości aranżacji wnętrz, ale równocześnie wpływa na koszty ich eksploatacji. Jeśli szukamy wysokich i przestronnych mieszkań warto sprawdzić, co ma do zaoferowana lokalny rynek pierwotny – wysokie mieszkania to domena kamienic. Dzisiaj oferowane są przez część deweloperów również w postaci nowocześnie wykończonych loftów. Jeśli aż tak nie zależy nam na wysokości pomieszczeń, rynek pierwotny ma do zaoferowania szereg nieruchomości o standardowych parametrach. Wśród nich znajdziemy również mieszkania dwupoziomowe oraz mieszkania z antresolą.

Skąd wynikają różnice w wysokości pomieszczeń w mieszkaniach? Jaka wysokość jest aktualnie określana jako standard? I co na temat wysokości mieszkań mówią aktualne przepisy?

Wysokość mieszkań a podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” definiuje minimalną wysokość pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami minimalna wysokość w świetle pokoi powinna wynosić:

  • 2,5 m dla pokoi w budynkach mieszkalnych oraz sypialniach 1-4-osobowych w budynkach zamieszkania zbiorowego,
  • 2,2 m dla pokoi na poddaszu w budynkach jednorodzinnych i mieszkalnych zagrodowych oraz pomieszczenia w budynkach rekreacji indywidualnej.

Co ważne, obowiązujące przepisy nie określają maksymalnej wysokości mieszkań, co pozwala na dużą dowolność i dostosowanie kubatury pomieszczeń do indywidualnych potrzeb. Wskazana powyżej minimalna wysokość ma natomiast na celu zapewnienie komfortu życia i funkcjonowania w mieszkaniu.

Jak już wspomnieliśmy standardowa minimalna wysokość mieszkań zgodnie z obowiązującymi przepisami wynosi 2,5 m. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż w rozporządzeniu poza pokojami w budynkach mieszkalnych oraz pokojami na poddaszach uwzględniony został podział na kilka kategorii pomieszczeń.

Kategoria pomieszczenia a jego wysokość

Minimalna wysokość pomieszczenia jest zależna od kategorii pomieszczenia, a zatem od jego przeznaczenia. Wyróżniamy pomieszczenia mieszkalne, higieniczno-sanitarne, techniczne i komunikacyjne. Jakie pomieszczenia zaliczamy do poszczególnych kategorii i ile wynosi wysokość minimalna dla każdej z nich?

  1. Pomieszczenia mieszkalne: Pomieszczenia mieszkalne to pokoje dzienne i sypialnie. W tym przypadku minimalna wysokość to wskazane w rozporządzeniu 2,5 metra.
  2. Pomieszczenia higieniczno-sanitarne: Pomieszczenia higieniczno-sanitarne to przede wszystkim łazienki, a także toalety (w przypadku, jeśli w nieruchomości mamy wydzieloną osobno łazienkę i WC). Wysokość minimalna tego typu pomieszczeń nie może być mniejsza niż 2,5 metra.
  3. Pomieszczenia techniczne: Do pomieszczeń technicznych zaliczamy głownie kotłownie i pralnie. Ze względu na swoje przeznaczenie nie są one klasyfikowane jako pomieszczenia mieszkalne sensu stricte, w związku z czym ich minimalna wysokość może być mniejsza i wynosić 2 metry.
  4. Pomieszczenia komunikacyjne: Jak sama nazwa wskazuje pomieszczenia komunikacyjne służą do przemieszczania się. Zalicza się do nich korytarze, hole (tzw. przedpokoje) oraz klatki schodowe. Minimalna wysokość pomieszczeń komunikacyjnych to 2,2 metra.

Wysokość pomieszczeń a poddasze i antresola

Warunki techniczne uwzględnione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r dają możliwość obniżenia wysokości pomieszczeń w przypadku antresol i poddaszy. Co ważne, z tej możliwości możemy skorzystać wyłącznie w przypadku:

  • budynków jednorodzinnych,
  • budynków zagrodowych,
  • budynków rekreacji indywidualnej.

Przepisy nie przewidują możliwości obniżenia wysokości pomieszczeń w budynkach wielorodzinnych, co oznacza, że nie można obniżyć wysokości pomieszczeń na poddaszu ani w bloku wielorodzinnym, ani w nowoczesnym budownictwie od dewelopera.

To sprawia, że antresola jest rozwiązaniem wykorzystywanym głównie w kamienicach oraz w obiektach poprzemysłowych, które po modernizacji zostają adoptowane na nowoczesne lofty.

Minimalna wysokość mieszkania a rodzaj zabudowy

Jak już wspomnieliśmy na wstępie do poniższego artykułu, miłośnicy wysokich i przestronnych pomieszczeń powinni rozważyć zakup mieszkania w kamienicy, podczas gdy osoby poszukujące mieszkań o standardowej wysokości mogą z powodzeniem znaleźć coś dla siebie w ofercie od dewelopera. Z czego to wynika?

Kamienica

Średnia wysokość mieszkań w dużej mierze zależy od rodzaju zabudowy. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech kamienic jest duża wysokość pomieszczeń. Najczęściej wysokość pokoju w kamienicy wynosi nieco ponad 3 metry, stwarzając możliwość wygospodarowania dodatkowej przestrzeni do wypoczynku w postaci antresoli. Na rynku nieruchomości nie brakuje również kamienic, w których sufit od podłogi dzieli nawet 5 metrów, dzięki czemu również na antresoli jesteśmy w stanie uzyskać przepisowe 2,5 metra wysokości.

Zastanawiasz się, dlaczego pokoje w kamienicach są aż tak wysokie? Kamienice projektowano i wznoszono w XIX oraz XX wieku, a więc w czasach, w których architektura mieszkalna odzwierciedlała styl klasyczny. Pracujący nad projektami kamienic architekci chcieli wprowadzić do wnętrz światło oraz odpowiednią akustykę. Temu właśnie służyło podniesienie sufitu na niewyobrażalną dla współczesnego budownictwa wysokość.

Blok z wielkiej płyty

Charakterystyczne budownictwo mieszkaniowe lat 60., 70. i 80. XX wieku to bloki z wielkiej płyty, z których coraz częściej rezygnujemy na rzecz bardziej przestronnych mieszkań od dewelopera. Co jest tego powodem? Poza niezbyt dobrze obmyślanym układem pomieszczeń i ograniczonym metrażem mieszkań z wielkiej płyty na ich „ciasnotę” wpływa wysokość pomieszczeń. Standardowo wynosi ona od 2,4 do 2,6 metra, przy czym najczęściej równa jest z minimalną wymaganą przepisami.

Podobnie „ciasne” wydają się nam domy jednorodzinne budowane w tym okresie. Tutaj także pokutuje zaniżona wysokość pomieszczeń, która nierzadko nie osiąga nawet wymaganej aktualnymi przepisami wartości 2,5 metra.

Mieszkanie od dewelopera

Nowoczesne mieszkania od dewelopera sprawiają wrażenie o wiele bardziej przestronnych niż mieszkania w bloku. Decydują o tym dwa czynniki – otwarty układ pomieszczeń oraz ich wysokość. Nowe mieszkania od deweloperów są projektowane w oparciu o aktualnie obowiązujące wytyczne, przy czym dla zapewnienia większego komfortu mieszkania wysokość mieszkań deweloperskich często jest wyższa od minimalnej i wynosi 2,6 m a niekiedy nawet 2,7 m.