Data: 28 lutego, 2022

Wanna czy prysznic – co wybrać?

Aranżacja łazienki wymaga podjęcia szeregu decyzji, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonalność pomieszczenia, komfort jego użytkowania oraz koszty eksploatacji. Jedno z podstawowych pytań, jakie zadajemy sobie projektując łazienkę dotyczy wyboru między wanną a prysznicem. Które z tych rozwiązań okaże się najlepsze w naszej łazience?

W domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach wyposażonych w przestronne łazienki częstym rozwiązaniem jest montaż wanny i kabiny prysznicowej – w jednym lub odpowiednio dwóch pomieszczeniach. To rozwiązanie daje nam pełną swobodę zażywania kąpieli zgodnie z potrzebą i ochotą w danej chwili. Jednak nie każdy ma możliwość instalacji obu. Na co się wówczas zdecydować? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania o to:

  • które rozwiązanie jest lepsze w małej łazience?
  • które rozwiązanie jest lepsze dla dziecka?
  • które rozwiązanie jest lepsze dla osób starszych?
  • które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne w użytkowaniu?

Wanna czy prysznic w małej łazience?

Funkcjonalna organizacja małej łazienki to spore wyzwanie. Dawniej rodziny często rezygnowały z umywalki w łazience na rzecz wanny, która pełniła wówczas dwie role. Nie było to szczególnie dogodne rozwiązanie, ale rynek nie oferował zbyt dużego wyboru i takie wyjście z sytuacji dla wielu inwestorów stanowiło jedyną racjonalną alternatywę. Obecnie wybór kabin prysznicowych jest tak duży i zróżnicowany, iż bez większego problemu możemy znaleźć kabinę dopasowaną do każdej przestrzeni lub zlecić jej wykonanie na wymiar. W małych łazienkach doskonale sprawdzają się kabiny składane (inna nazwa to kabina prysznicowa z drzwiami składanymi), które zajmują przestrzeń wyłącznie w czasie ich użytkowania. Po kąpieli drzwi kabiny można złożyć w taki sposób, aby przylegały do ściany, co znacząco ułatwia manewrowanie w ograniczonej przestrzeni zwiększając jej użytkowość. Kabiny tego typu są dostępne w wariancie z brodzikiem i bez brodzika.

Co lepsze dla dziecka?

Wanna czy prysznic dla dziecka? Zdania w tej kwestii są mocno podzielone. Część architektów wnętrz uważa, że najbardziej dogodnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi jest wanna. Inni są zdania, iż wybór kabiny prysznicowej znacznie usprawnia proces kąpania dzieci, co niesie za sobą szereg korzyści, także ekonomicznych. Kto ma rację?

Wszystko zależy od przestrzeni, którą dysponujemy oraz częstotliwości z jaką planujemy kolejne remonty łazienki. Jeśli chcemy stworzyć uniwersalną aranżację łazienki, która zostanie z nami na lata wybór między wanną a prysznicem warto uzależnić od:

  • metrażu pomieszczenia (w przypadku małej łazienki zdecydowanie polecamy prysznic, jeśli wybierzemy wariant bez brodzika na podłodze z łatwością ustawimy wanienkę dla dziecka zapewniając mu odpowiednią przestrzeń do kąpieli i pierwszych zabaw w wodzie),
  • układu pomieszczenia (czasami mimo relatywnie dużego metrażu układ pomieszczenia nie daje możliwości komfortowej aranżacji łazienki wyposażonej w wannę i lepszym rozwiązaniem okazuje się duża kabina prysznicowa, w tym przypadku również polecamy kabinę bez brodzika),
  • stanu zdrowia domowników (w wielu przypadkach prysznic jest bardziej komfortowy i bezpieczny, dotyczy to w szczególności osób chorych i domowników z ograniczeniami w zakresie narządu ruchu, dlatego też to rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w przypadku rodzin wielopokoleniowych),
  • osobistych preferencji kąpielowych (jeśli mamy taką możliwość, a zarazem przepadamy za kąpielami w wannie nie ma sensu z niej rezygnować, nawet jeśli rozwiązanie to wydaje się być bardziej ekonomiczne – o czym za chwilę…).

Co lepsze dla seniora?

Aranżacja łazienki dla seniora wymaga zastosowania rozwiązań, które będą dostępne, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Dlatego też w przypadku osób starszych z całą stanowczością polecamy kabiny prysznicowe typu walk-in bez brodzika, a jeśli tylko metraż i układ łazienki na to pozwalają kabiny większe od standardowych 75 x 90 cm czy 80 x 80 cm. Dlaczego?

Duża kabina prysznicowa daje swobodę manewrowania w przestrzeni, w związku z czym znacząco ułatwia zabiegi higieniczne w przypadku osób, które nie są w stanie samodzielnie ustać wystarczająco długo, aby wziąć prysznic. Kabina bez brodzika daje w tym zakresie możliwość korzystania z praktycznie dowolnej pomocy – od zwykłego plastikowego krzesła, aż po dedykowane rozwiązania.

Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za wyborem kabiny typu walk-in dla seniora jest ograniczenie ryzyka, które wiąże się z koniecznością wejścia i wyjścia z wanny. Seniorzy korzystający z kabin bez brodzika oraz z kabin wyposażonych w brodzik niskoprofilowy są mniej podatni na wypadki i urazy związane z poślizgnięciem się, utratą równowagi, uderzeniami o twarde powierzchnie (podłogi i ściany).

Czy prysznic jest bardziej oszczędny w użytkowaniu?

Na samym wstępie warto podkreślić fakt, iż sama instalacja prysznica nie przekłada się na ograniczenie zużycia wody w gospodarstwie domowym. W niektórych przypadkach może się nawet okazać, że prysznic generuje większe zużycie wody niż dotychczasowe użytkowanie wanny. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli wybór prysznica jest podyktowany wyłącznie próbą ograniczenia kosztów i nie niesie za sobą chęci zmiany dotychczasowych nawyków kąpielowych.