Data: 1 października, 2022

Duże mieszkania w Warszawie: Wady i zalety dużego metrażu

Duże mieszkanie to marzenie wielu osób. Duży metraż przekłada się na przestronne wnętrza i funkcjonalny układ pomieszczeń, które możemy zaaranżować zgodnie z własnymi preferencjami, praktycznie bez ograniczeń. Czym charakteryzują się duże mieszkania w Warszawie? Czy decydując się na metraż przekraczający 100m2 musimy zapomnieć o lokalu z rynku pierwotnego?

Duże mieszkania: Warszawskie kamienice

Myśląc o dużym mieszkaniu w Warszawie większość z nas ma przed oczami warszawskie kamienice. Mieszkanie w kamienicy ma swoje zalety, ale i liczne wady. Na pierwszy plan wysuwają się kwestie takie, jak stan techniczny budynku czy jego bezpośrednie sąsiedztwo. Często problem stanowią zaniedbane klatki schodowe i podwórka. Także pod względem codziennego użytkowania kamienica nie rozpieszcza. Wyzwaniem wciąż pozostają kwestie ogrzewania – duże i wysokie mieszkania, przy słabej izolacji cieplnej i często nieszczelnych oknach wymagają bardzo wysokich nakładów finansowych do zapewnienia optimum cieplnego.

To wszystko sprawia, że inwestorzy poszukujący mieszkań znacznie chętniej sięgają po lokale oferowane przez rynek pierwotny. Czy w ofercie dewelopera znajdziemy mieszkanie o metrażu równym lub większym niż 100m2? Zanim odpowiemy na to pytanie, skupimy się na plusach dodatnich i ujemnych posiadania dużego mieszkania.

Plusy dodatnie i ujemne dużego metrażu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, duże mieszkanie oferuje praktycznie nieograniczoną swobodę aranżacji przestrzeni. To doskonałe rozwiązanie dla rodzin w modelu 2+3, ponieważ pozwala na zapewnienie wszystkim domownikom względnej prywatności, przy jednoczesnym wygospodarowaniu miejsca na funkcjonalną strefę dzienną, w której możemy wspólnie spożywać posiłki i wypoczywać. Duże mieszkanie w nowym budownictwie bardzo często idzie w parze z przestronnym tarasem, który stanowi dodatkową przestrzeń do wypoczynku i rekreacji na świeżymi powietrzu. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy metr kwadratowy wypływa na:
• cenę mieszkania,
• koszt remontu/wykończenia mieszkania,
• koszt eksploatacji mieszkania.

Dodatkowo duże mieszkanie jest bardziej wymagające pod względem utrzymania. Mamy do uprzątnięcia większą powierzchnię, co kosztuje czas i energię. Kolejnym mankamentem jest ewentualna atrakcyjność mieszkania na rynku pierwotnym. Duże mieszkania wzbudzają duże zainteresowanie, jednak trudno znaleźć na nie kupca w krótkim terminie. Wynika to przede wszystkim z wartości nieruchomości, która przekracza zdolność kredytową wielu potencjalnych nabywców.

Duże mieszkanie w Warszawie: Oferta od dewelopera

Wróćmy do pytania o duże mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie. Czy są takie? Oczywiście, i nie każde duże mieszkanie w Warszawie jest penthousem. Coraz częściej w ofercie deweloperów możemy znaleźć duże mieszkania o normalnym standardzie, co znacząco wpływa na ich cenę, a w efekcie przystępność. W zależności od posadowienia w bryle budynku lokale tego typu mają balkony lub tarasy albo własne ogródki, przy czym najważniejsza jest duża przestrzeń użytkowa pod dachem. Metraże tego typu mieszkań zaczynają się już od 101m2. To mieszkania charakteryzujące się przestronnością i przemyślanym układem, w ramach którego każdy członek rodziny może się cieszyć prywatnością i swobodą. Obok standardowych mieszkań na warszawskim rynku bez trudu znaleźć można również luksusowe apartamenty o podwyższonym standardzie. Ich cena jest odpowiednio wyższa, a układ lokalu odpowiada oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających inwestorów. Apartamenty są najczęściej zlokalizowane na najwyższych kondygnacjach, skąd roztacza się przepiękny widok na panoramę miasta.

Inwestorów zainteresowanych zakupem mieszkania o metrażu powyżej 100m2 w Warszawie zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.