Data: 14 października, 2020

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Finalny koszt wykończenia mieszkania zależy od wielu czynników – m.in. od tego, czy zdecydujemy się na wynajęcie profesjonalnej ekipy remontowej, czy wykonamy prace wykończeniowe samodzielnie. Poza tym cena zależeć będzie od standardu wykończenia oraz metrażu mieszkania. Sprawdź, ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2, jak kształtują się obecnie koszty robocizny oraz na jakie koszty powinieneś być przygotowany, chcąc wykończyć własne mieszkanie w stanie deweloperskim.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2?

Przed sprecyzowaniem tego, jaki jest koszt wykończenia mieszkania ze stanu deweloperskiego, należy sprecyzować, czym jest stan deweloperski oraz co wchodzi w skład prac polegających na wykańczaniu lokalu mieszkalnego.

Mieszkanie w stanie deweloperskim to lokal mieszkalny, który oddawany jest nabywcy przez dewelopera w stanie uzbrojonym. Innymi słowy, w mieszkaniu w stanie deweloperskim powinny być wykonane wszystkie instalacje techniczne, tj. instalacja sanitarna, grzewcza i elektryczna. Poza tym takie mieszkanie powinno mieć otynkowane ściany, być wyposażone w drzwi, okna i parapety oraz w posadzkę gotową do położenia podłogi.

Zależnie od umowy między deweloperem i nabywcą, oddawane mieszkanie w stanie deweloperskim może być dodatkowo wyposażone np. w glazurę, urządzenia sanitarne, panele podłogowe czy w instalacje teletechniczne. Dlatego też przed szacowaniem tego, ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2, należy dokładnie sprecyzować, w jakim stanie mieszkanie zostanie oddane przez dewelopera oraz co będzie wchodzić w zakres prac wykończeniowych.

Jeszcze kilkanaście lat temu stosowano dość prosty przelicznik. Na każdy 1 m2 należało szykować co najmniej 1000 złotych. Obecnie średni koszt wykończenia mieszkania znacząco wzrósł ze względu na znaczny wzrost kosztów materiałów i prac wykończeniowych.

Szykując obecnie 1000 zł na każdy m2 mieszkania, będziemy w stanie wykończyć je wyłącznie w tzw. standardzie ekonomicznym, czyli wykorzystując możliwie najtańsze materiały wykończeniowe oraz ograniczając zakres prac wykończeniowych do minimum.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, zachowując wyższy standard wykończenia?

Cóż, to zależy od wielu czynników. Niemniej, planując koszt wykończenia mieszkania za m2 i jednocześnie chcąc zapewnić sobie wyższy standard wykończenia, należy szykować się na koszty rzędu co najmniej 1500-2000 zł za m2. Przeznaczając taką kwotę na wykończenie lokalu mieszkalnego, zapewnimy sobie możliwość wykończenia go w tzw. średnim standardzie.

Ile należy przeznaczyć na wykończenie mieszkania w wyższym standardzie?

Jeśli planujemy koszt wykończenia mieszkania ze stanu deweloperskiego o standardzie premium, wówczas należy liczyć się z kosztami powyżej 3000 zł za m2.

Oczywiście pamiętajmy, że powyższe wyliczenia stanowią jedynie ogólne szacunki, a finalny koszt wykończenia lokalu mieszkalnego może znacząco odbiegać od początkowych założeń. Wykończenie mieszkania to poważna inwestycja i jako taka uzależniona jest od licznych czynników kształtujących cenę prac wykończeniowych. Do kosztów wykończenia mieszkania należy zaliczyć również koszt wykonania projektu wnętrza.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Skąd biorą się tak znaczne różnice w kosztach?

Koszt wykończenia mieszkania od dewelopera jest w stanie różnić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czynniki, które w największym stopniu wpływają na cenę wykończenia, to przede wszystkim: powierzchnia mieszkania, standard wykończenia oraz rodzaj zastosowanych materiałów i koszt robocizny.

Zupełnie inną kwotę przyjdzie nam zapłacić za wykończenie mieszkania o powierzchni 50 m2, a inną, gdy do wykończenia mamy większy lokal, którego powierzchnia oscyluje w granicach 80-100 m2.

Kolejnym kluczowym czynnikiem, który wpływa na koszt wykończenia mieszkania, jest rodzaj zastosowanych materiałów oraz standard wykończenia. Obecnie na rynku mamy dostęp do najróżniejszych materiałów, które pozwolą nam niemal dowolnie kreować wnętrze lokalu mieszkalnego. Z tego też względu średni koszt wykończenia mieszkania będzie tym mniejszy, na im bardziej popularne i powszechne rozwiązania się zdecydujemy.

Wysokogatunkowe płyty podłogowe, podłoga z kamienia naturalnego, panele ścienne czy podwieszany sufit znacząco zwiększą finalny koszt wykończenia mieszkania nie tylko ze względu na wyższą cenę zakupu materiałów, ale również poprzez bardziej wymagające prace montażowe.

Nie należy zapominać również o kosztach robocizny. Nawet jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykańczanie mieszkania, to pamiętajmy, że wszystkich prac nie będziemy w stanie wykonać samodzielnie bez fachowej wiedzy oraz dostępu do specjalistycznego sprzętu. Przykładem może być m.in. układanie glazury czy montaż podwieszanego sufitu. Do takich prac warto zatrudnić profesjonalistów.

Koszt robocizny będzie tym większy, im większym metrażem dysponujemy, a także im bardziej wymagające i czasochłonne będą prace wykończeniowe. Poza tym koszt prac wykończeniowych znacząco różni się w zależności od regionu, w którym będą one wykonywane. Zupełnie inne ceny zapłacimy za wykończenie mieszkania w centrum Warszawy, Krakowa czy Wrocławia, a inne ceny kształtować się będą w mniejszych miejscowościach.

Wykończenie mieszkania – koszt robocizny

Planując, ile wydamy na wykończenie mieszkania pod klucz, koniecznie musimy zastanowić się, jaki zakres prac planujemy zlecić fachowcom, a jakie zadania będziemy w stanie wykonać samodzielnie. Szacując koszt robocizny przy wykończeniu mieszkania, należy dokładnie zastanowić się, jakiego standardu wykończenia oczekujemy oraz określić rodzaj prac, jakie chcemy zlecić profesjonalistom.

Wiedząc, jakie prace należy wykonać, możemy zacząć szacować koszty robocizny. Chcąc zlecić położenie płytek w łazience o metrażu 6-7 m2, wraz z montażem kabiny prysznicowej, WC i pralki, powinniśmy szykować się na koszty powyżej 2000 zł za samą robociznę.

Wykończenie salonu o metrażu 15-20 m2 to kolejne 1800-2000 zł wzwyż. W ramach zlecanych prac sprowadzających się do wykończenia salonu przyjdzie nam zlecić m.in. układanie paneli, podłogi drewnianej lub płytek, malowanie ścian i sufitów, montaż oświetlenia oraz mebli. W przypadku bardziej wymagających prac polegających np. na montażu sufitu podwieszanego czy ogrzewania podłogowego koszt wykończenia salonu może być nawet dwukrotnie wyższy. Podobnych kosztów powinniśmy się spodziewać, zlecając prace wykończeniowe w sypialni o zbliżonym metrażu.

Wykończenie kuchni może kosztować nieco więcej ze względu na konieczność montażu płytek, sprzętów AGD, okapu oraz oświetlenia. W przypadku kuchni o metrażu ok. 10 m2 robocizna wyniesie nas co najmniej 2 tys. złotych.

Im bardziej złożone i wymagające prace zamierzamy zlecić fachowcom, tym koszty będą większe. Poza tym na koszt robocizny przy wykańczaniu mieszkania wpływa także lokalizacja nieruchomości oraz to, czy zlecamy prace w sezonie budowlanym, czy poza nim.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

To ile kosztuje wykończenie mieszkania? Ponownie: to zależy od bardzo wielu czynników. Niemniej, uwzględniając obecne ceny materiałów wykończeniowych oraz kosztów robocizny, a także uśredniając zakres robót, które wchodzą w zakres prac wykończeniowych, możemy w miarę dokładnie szacować koszty ponoszone z tytułu wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim.

W przypadku lokali mieszkalnych w stanie deweloperskim o metrażu 50-60 m2 zlokalizowanych w jednym z dużych miast możemy przyjąć, że średni koszt wykończenia mieszkania w średnim standardzie wyniesie nas ok. 60-80 tys. złotych.

Chcąc wykończyć takie mieszkanie w standardzie ekonomicznym i ograniczając zakres prac zlecanych fachowcom, wykończenie mieszkania wyniesie nas ok. 40-50 tys. złotych. Z kolei planując wysoki standard wykończenia, musimy liczyć się z kosztami powyżej 100 tys. złotych.

Jak ograniczyć koszty wykończenia mieszkania?

Jak widać, koszt wykończenia mieszkania ze stanu deweloperskiego to dość spory wydatek, który powinien być dokładnie przemyślany. Chcąc zoptymalizować koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim, warto pokusić się o samodzielne wykonanie części najprostszych prac i czynności. Dzięki temu ograniczymy czas pracy fachowców i znacząco oszczędzimy na kosztach robocizny.

Koszty robocizny ograniczymy również, zlecając prace wykończeniowe poza sezonem, czyli w czasie, w którym ekipy wykończeniowe mają mniej pracy. Dzięki temu łatwiej będzie nam wynegocjować lepszą stawkę za zlecane prace wykończeniowe.

Poza tym, optymalizację kosztów materiałów wykończeniowych warto zaplanować już na etapie projektowania wnętrza. Doświadczony projektant obeznany z rynkiem materiałów wykończeniowych będzie w stanie doradzić nam optymalne rozwiązania, które pozwolą nam zaoszczędzić mnóstwo kapitału, jednocześnie nie wpływając negatywnie na standard wykończenia lokalu mieszkalnego.