Data: 2 października, 2022

Ilość okien w mieszkaniu a komfort życia

Architekci odpowiedzialni za projekty obiektów mieszkalnych – nowoczesnej zabudowy wielo- i jednorodzinnej – dużą wagę przywiązują do przeszkleń. Okna tarasowe i panoramiczne stanowią gorący trend w nowoczesnym budownictwie, w efekcie czego każdy poszukuje domu lub mieszkania z dużymi przeszkleniami. Marzymy o przeszklonych ścianach z pięknymi widokami i dużych drzwiach przeszklonych prowadzących na taras. Ale czy taka ilość przeszkleń jest funkcjonalna? Czy można przesadzić z ilością lub wielkością okien w mieszkaniu?

Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące okien w mieszkaniu. Zależy nam na podkreśleniu aspektu funkcjonalnego przeszkleń w bryle budynku i podkreśleniu tego, jaki wpływ mają okna na komfort życia. Warto bowiem pamiętać o tym, że czego innego oczekujemy do domu wypoczynkowego czy luksusowego apartamentu w hotelu, a czego innego od własnego mieszkania, które powinno być przede wszystkim ustawne, a w efekcie funkcjonalne i komfortowe.

Przeszklenia wielkogabarytowe w mieszkaniu

Duże okna są pewnego rodzaju wyznacznikiem luksusu. Mają korzystny wpływ na odbiór wizualny bryły budynku, która dzięki przeszkleniom zyskuje lekkość i nowoczesny wygląd. Jednocześnie wpływają negatywnie na układ i ustawność pomieszczeń. Przeszklona ściana znacząco ogranicza możliwości aranżacji przestrzeni, której metraż użytkowy automatycznie się kurczy. Warto o tym pamiętać biorąc pod uwagę metraż mieszkania i liczbę domowników. Może się bowiem okazać, ze przeszklona ściana w salonie czy zbyt duże okna w sypialni utrudnią funkcjonalną aranżację pokoju i wpłyną negatywnie na ogólny komfort życia. Nie oznacza to jednak, że mamy popadać w skrajności i szukać ustawnego mieszkania z małymi oknami. Zbyt małe okna nie zapewniają odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń, w efekcie czego wnętrza są ciemne i przygnębiające, a mieszkanie droższe w eksploatacji – wymaga niemal ciągłego doświetlania sztucznym światłem. Ile w takim razie okien powinno się znaleźć w naszym mieszkaniu?

Ilość okien a liczba pomieszczeń

Minimalna ilość okien w mieszkaniu powinna odpowiadać liczbie pomieszczeń. Wyjątek stanowi łazienka, toaleta i garderoba typu walk-in. W tych pomieszczeniach okna nie są obowiązkowe, przy czym okno w łazience jest bardzo funkcjonalne i wpływa korzystnie na komfort użytkowania pomieszczenia. Przeszklenia różnią się od siebie powierzchnią i funkcjonalnością. W pokojach o przeciętnym metrażu z powodzeniem wystarczy jedno średniej wielkości okno. Nie wpłynie ono negatywnie na ustawność pomieszczenia, jednocześnie zapewniając optymalne doświetlenie wnętrza. W dużych pomieszczeniach, takich jak salon czy salon z kuchnią bardzo dobrze sprawdzają się przeszklenia wielkoformatowe – drzwi tarasowe lub duże okna typu witryny. Taki układ oferuje znacznie więcej możliwości aranżacji przestrzeni niż dwa odrębne okna w kuchni i salonie. Jeśli salon z kuchnią mają naprawdę dużą powierzchnię, warto o dodatkowe doświetlenie kuchni oknami panoramicznymi. Ich charakterystyczny kształt zapewnia możliwość optymalnej zabudowy, przy jednoczesnym dostarczaniu odpowiedniej ilości światła słonecznego do wnętrza.

Okno w sypialni

Wielkogabarytowe przeszklenia przestały być domeną strefy dziennej. Coraz częściej możemy je spotkać także w strefie prywatnej, a więc sypialni. Duże okno w sypialni ma swoje plusy i minusy. Jeśli wychodzi na dodatkowy balkon lub taras z pewnością wpłynie korzystnie na komfort użytkowania pomieszczenia. Jeśli jest wyłącznie przeszkleniem może się okazać dysfunkcyjne. Wszystko zależy od tego, jakim metrażem i układem mieszkania dysponujemy i czy mamy adekwatną do naszych potrzeb przestrzeń przechowywania.

Nasz komfort nie jest definiowany liczbą czy rozmiarem okien w mieszkaniu, ale ich dopasowaniem do naszych faktycznych potrzeb. Na uwagę zasługuje w tym miejscu także zorientowanie mieszkania względem części świata, które bezpośrednio wpływa na to, które pomieszczenia będą oświetlone rano, a które zyskają światło dzienne popołudniu.