Data: 30 września, 2022

Mała czy duża łazienka w mieszkaniu – jak metraż wpływa na komfort?

Duża łazienka to synonim luksusu i marzenie wielu właścicieli mieszkań. Tymczasem, dobrze urządzona mała łazienka może być równie funkcjonalna i elegancka. Warto o tym pamiętać, bo na metraż łazienki w zabudowie wielorodzinnej nie mamy praktycznie żadnego wpływu. Mamy natomiast wpływ na to, jak zaaranżujemy pokój kąpielowy i czy będzie to przestrzeń sprzyjająca relaksowi.

Poniżej omówimy plusy i minusy małych i dużych łazienek i podpowiemy, jak zgrabnie zaaranżować przestrzeń, aby stworzyć dogodne warunki do dbania o ciało i umysł.

Mała łazienka w mieszkaniu: Plusy i minusy, Pomysły na aranżację przestrzeni

Mała łazienka kojarzy się przede wszystkim z ciasną przestrzenią i koniecznością rezygnacji z wanny na rzecz bardziej funkcjonalnej kabiny prysznicowej. Nie jest to reguła, a metry kwadratowe zaoszczędzone na metrażu łazienki to dodatkowa przestrzeń użytkowa, dzięki której nasze mieszkanie jest bardziej przestronne i komfortowe. Dodatkowym atutem małej łazienki jest możliwość jej wykończenia i wyposażenia w budżecie – oszczędzamy na materiałach wykończeniowych i robociźnie. Nie powinniśmy jednak w tym przypadku oszczędzać na luksusie, i nie chodzi tu o wybór najdroższych rozwiązań w sklepie.

Przed przygotowaniem projektu łazienki warto dopowiedzieć sobie na pytanie o nasze oczekiwania względem zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych, którym oddajemy się w tej przestrzeni. Jeśli warunkiem naszego relaksu jest gorąca kąpiel wnętrze warto tak rozplanować, żeby nie rezygnować z wanny. Dodatkowe metry niezbędne do jej instalacji możemy uzyskać ograniczając strefę przechowywania lub przenosząc pralkę do kuchni. Dużym ułatwieniem jest również bogata oferta wanien dostępnych w różnych wymiarach i kształtach, także niestandardowych.

W małej łazience ważna jest również kolorystyka. Stawiając na jasne kolory i odpowiednie oświetlenie możemy wizualnie powiększyć przestrzeń i uzyskać nastrój sprzyjający wyciszeniu.

Duża łazienka w mieszkaniu: Plusy i minusy, Pomysły na aranżację przestrzeni

Duża łazienka jest bardzo komfortowa. Stwarza dogodne warunki do praktycznie dowolnej aranżacji przestrzeni. Z powodzeniem mogą się w niej znaleźć dwie umywalki czy wanna i kabina prysznicowa. W przypadku domu jednorodzinnego z pewnością warto się skusić na uwzględnienie w projekcie dużej łazienki. W mieszkaniu takie rozwiązanie może się okazać niekomfortowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż duża łazienka powstaje kosztem metrażu np. pokoju dziennego, z którego korzystamy znacznie częściej niż przestrzeni kąpielowej. Jeśli jednak uda się nam znaleźć mieszkanie z funkcjonalnym układem i dużą łazienką to będzie to oferta godna uwagi.

Jak zaprojektować dużą łazienkę, żeby nie przesadzić?

Częstym błędem w aranżacji dużych łazienek jest próba znalezienia w przestrzeni miejsca na wszystko, a więc dwie umywalki, wannę, kabinę prysznicową, toaletę, bidet, pralkę i suszarkę. Taki misz-masz nie sprzyja relaksowi. Dobry projekt łazienki to warunek kluczowy dla komfortu jej użytkowania. Dlatego także przed przystąpieniem do wykończenia przestronnego pokoju kąpielowego należy się zastanowić, jakie funkcje powinien spełniać.