Data: 6 października, 2021

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Wybór nowego mieszkania to decyzja, która może zawarzyć na wielu aspektach naszego życia. Dlatego nie warto jej podejmować pochopnie, ani pod presją pośrednika, któremu zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości. W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania i jak nie dać się omamić tzw. „okazji”. Spróbujemy również stworzyć prostą Check Listę, która pomoże Wam wyborze najbardziej optymalnej oferty.

Lokalizacja i cena za metr kwadratowy

Zaczynamy od podstaw… Najważniejsza jest dla nas lokalizacja. Ile czasu w ciągu dnia chcemy poświęcać na dojazdy? Mowa tu o dojazdach do pracy, odwożeniu dzieci do szkoły, zakupach, codziennych sprawunkach, podrzucaniu dzieci na zajęcia pozalekcyjne i spotkania z przyjaciółmi. Jeśli wyprowadzimy się na przysłowiowy koniec świata, a więc do miejsca znacznie oddalonego od lokacji, w których toczy się nasze codzienne życie możemy być niemal pewni, że więcej czasu w ciągu dnia spędzimy w samochodzie niż w nowym mieszkaniu. Dlatego jeśli poza zmianą mieszkania (np. na większe lub bardziej komfortowe) nie chcemy zbyt wiele zmieniać w dotychczasowym życiu warto sprawdzić, co ma do zaoferowania lokalny rynek pierwotny.

Drugim bardzo ważnym aspektem jest cena nieruchomości. Planując zakup mieszkania na kredyt, wszelkie poszukiwania warto rozpocząć od spotkania z doradcą kredytowym i oszacowania posiadanej zdolności kredytowej – to pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości i umożliwi szybkie wytypowanie ofert sprzedaży pozostających w zasięgu naszych finansów.

Rynek pierwotny czy wtórny

Preferencyjnie warto wybierać mieszkania od dewelopera. Wynika to przede wszystkim z wysokiego standardu oferowanych nieruchomości oraz niskich kosztów ich eksploatacji. Nowoczesne technologie oraz materiały konstrukcyjno-budowlane nowej generacji przekładają się na bardzo wysokie parametry izolacji termicznej i akustycznej, podczas gdy dostęp do miejsc parkingowych w garażach podziemnych podnosi komfort korzystania z samochodu. Nowe budownictwo jest również nieporównywalnie bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych.

Decydując się na mieszkanie od dewelopera warto wziąć pod uwagę to, na jakim etapie realizacji jest inwestycja. Jeśli zależy nam na możliwości szybkiego odbioru kluczy i wprowadzenia się do wymarzonego mieszkania warto zainteresować się budynkami już oddanymi do użytku. Opóźnienia w termiach oddawania mieszkań są wpisane w inwestycje deweloperskie i nie sposób ich uniknąć. Czasami czynnikiem uniemożliwiającym terminowe oddanie lokali do użytku jest pogoda, innym razem ograniczony dostęp do materiałów budowlanych i konstrukcyjnych. Nierzadko zawodzi także czynnik ludzki. W skrajnych przypadkach – jeśli zdecydujemy się na ofertę stosunkowo „młodego” dewelopera – może się okazać, że kluczy do swojego nowego mieszkania nie otrzymamy nigdy, bo deweloper zbankrutował.

Metraż, układ, orientacja względem stron świata

Wśród licznych czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając ofertę zakupu nieruchomości mieszkalnej na uwagę zasługują m.in.:

 • powierzchnia użytkowa,
 • układ mieszkania i ustawność pomieszczeń,
 • ekspozycja względem stron świata,
 • dostęp do balkonu,
 • usytuowanie w budynku (kondygnacja),
 • możliwość skorzystania z oferty komórek lokatorskich,
 • dostęp do miejsc parkingowych w garażu podziemnym lub na parkingu naziemnym.

Dlaczego orientacja względem stron świata jest tak ważna?

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe bazuje na przeszkleniach. Miejsce dawnych okien i drzwi balkonowych zajęły okna tarasowe. Duże okna mają zapewnić odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, a co za tym idzie wysoki komfort ich użytkowania w ciągu dnia. Od tego, jak mieszkanie jest zorientowane względem stron świata zależeć będzie stopień jego nasłonecznienia, a nierzadko również temperatura powietrza w pomieszczeniu. Niefortunna orientacja – a właściwie, orientacja nieodpowiednia dla naszego stylu życia – może skutkować obniżeniem jakości snu w nocy i poczuciem dyskomfortu w ciągu dnia. Dlatego nie warto wybierać mieszkań, w których przeszklenia są zorientowane na północ. Mieszkania z balkonami i tarasami od strony północnej są na ogół ciemne i chłodne, co może działać na nas przygnębiająco.

Jaki jest najdogodniejszy układ mieszkania względem stron świata?

Najbardziej dogodna orientacja pomieszczeń zakłada rozmieszczenie:

 • salonu z ekspozycją na południe lub zachód,
 • kuchni z ekspozycją na wschód lub północ,
 • sypialni z ekspozycją na wschód (jeśli nie przepadamy za wstawaniem wraz z pierwszymi promieniami słońca możemy wybrać sypialnię zorientowaną na zachód lub północ),
 • pokoju dziecięcego z ekspozycją na zachód,
 • gabinetu (w zależności od godzin pracy) z ekspozycją na wschód (dla osób pracujących rano) lub zachód (dla osób pracujących popołudniu),
 • tarasu, balkonu lub ogródka z eskpozycją na zachód.

Ekspozycja na zachód zapewnia doświetlenie pomieszczeń popołudniami, a więc w czasie kiedy większość z nas korzysta ze strefy dziennej mieszkania.