Data: 28 lutego, 2022

Wykończenie mieszkania pod klucz – ile kosztuje?

Zakup nowego mieszkania oferuje wiele możliwości… W końcu możemy zaaranżować przestrzeń w sposób, który jest dla nas najbardziej dogodny. Możemy wybrać styl i kolorystykę wnętrza, a w razie potrzeby zlecić wykonanie zmian lokatorskich, dzięki którym nasze własne „M” będzie jeszcze lepiej odpowiadało naszym oczekiwaniom. Zanim jednak będziemy mogli się w pełni cieszyć nowym mieszkaniem, czeka nas remont. Możemy go przeprowadzić we własnym zakresie lub skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w świadczeniu usług wykończeniowych pod klucz.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Czy jest wykończenie mieszkania pod klucz?
 • Jakie zalety niesie za sobą skorzystanie z tego typu usługi?
 • Od czego zależy cena wykończenia pod klucz?

Podpowiemy również, gdzie szukać sprawdzonego wykonawcy, który zadba o każdy aspekt realizacji – od projektu nowego mieszkania, aż po montaż listew wykończeniowych.

Wykończenie mieszkania pod klucz: Na czym polega?

Lokal wykończony pod klucz to mieszkanie gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Jego stan nie wymaga żadnych prac budowlanych, ani remontowych. Dlaczego o tym wspominamy? Głównie z powodu rynku mieszkań na wynajem, w ramach którego określenie pod klucz jest bardzo szeroko interpretowane i to, co dla właściciela lokalu jest mieszkaniem pod klucz, zdaniem potencjalnego najemny może się okazać lokalem do kapitalnego remontu. W przypadku usług świadczonych na potrzeby właścicieli mieszkań pod klucz oznacza zgodnie z zaakceptowanym projektem wykonawczym, z wykorzystaniem wybranych przez właściciela materiałów wykończeniowych i technologii. W praktyce, mieszkanie wyremontowane pod klucz wymaga wyłącznie wniesienia mebli – bardzo często firmy oferujące remonty pod klucz współpracują lub zatrudniają własnych stolarzy, tym samym zapewniając stolarkę meblową na wymiar w pakiecie.

Jakie zalety niesie za sobą skorzystanie z tego typu usługi?

Standardowo remont/wykończenie mieszkania wymaga zaangażowania kilku wyspecjalizowanych ekip, które nie zawsze ze sobą współpracują. Najczęściej ekipy działające po sobie narzekają na swoich poprzedników, a kiedy coś okazuje się działać nieprawidłowo winą za zaistniałą sytuację obarczają ekipę/ekipy, które weszły na remont po nich. Brak kooperacji i komunikacji między poszczególnymi ekipami powoduje przestoje, opóźnienia i prowadzi do licznych usterek. Wszystkich tych problemów możemy uniknąć wybierając usługę pod klucz.

W ramach usług pod klucz konkretny wykonawca (przy wykorzystaniu wyłącznie swoich zasobów lub przy współpracy z innymi firmami remontowymi) podejmuje się kompleksowej realizacji remontu/wykończenia wnętrza. Dotyczy to:

 • prac związanych z prowadzeniem instalacji (wod.-kan., gazowej, elektrycznej, grzewczej),
 • w przypadku lokalu odebranego w stanie surowym doprowadzenia go do stanu deweloperskiego,
 • wprowadzenia zmian lokatorskich, których z różnych względów lokator nie mógł wprowadzić na etapie zakupu nieruchomości (np. dlatego, że obiekt był już wybudowany i oddany do użytku),
 • przygotowania projektu aranżacji wnętrz,
 • wykończenia stanu deweloperskiego pod klucz zgodnie z zaakceptowanym przez inwestora projektem,
 • doradztwa w zakresie zastosowanych technologii i materiałów wykończeniowych.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Koszt wykończenia mieszkania jest uzależniony od wielu czynników. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach proponują dwie formy wyceny:

 • indywidualna zgodnie ze wskazanymi przez inwestora technologiami i materiałami wykończeniowymi (to oferta kierowana w szczególności do osób, które znają rynek systemów wykończeniowych i oczekują bardzo konkretnych rozwiązań w swoich wnętrzach),
 • pakietowa.

Wycena pakietowa opiera się na przygotowanych przez firmę z wyprzedzeniem pakietach, które różnią się od siebie pod względem:

 • zakresu usług (często ale nie zawsze wyższy pakiet niesie za sobą możliwość przygotowania większej liczby projektów aranżacji poszczególnych wnętrz),
 • rodzaju zastosowanych technologii,
 • zakresu materiałów wykończeniowych, spośród których inwestor może wybrać te, które zostaną wykorzystane,
 • jakością materiałów wykończeniowych.

W ten sposób firmy oferujące usługi pod klucz jeszcze przed przygotowaniem ostatecznej wyceny inwestycji dają nam możliwość oszacowania kosztu wykończenia pod klucz i skonsultowania szacunku z przewidzianym budżetem.

Od czego zależy ostateczna cena usługi?

Niezależnie od tego, czy usługa jest wyceniana indywidualnie, czy też w oparciu o wybrany przez inwestora pakiet jej ostateczna wartość zależy od metrażu remontowanej/wykańczanej nieruchomości. Zdecydowana większość pracowni posługującej się ofertą pakietową podaje cenę pakietu za 1 m2. Przy porównywaniu ofert poszczególnych wykonawców należy zwrócić uwagę na to, czy cena jest podana jako brutto czy netto.

Gdzie znaleźć dobrego wykonawcę pod klucz?

Liczba firm oferujących usługi pod klucz stale rośnie. Dzięki temu za konkretną ceną idzie konkretna jakość – rosnąca konkurencja sprawia, że usługi pod klucz obejmują coraz szerszy zakres prac (wspomniana wcześniej stolarka meblowa), a jednocześnie są świadczone z coraz większą świadomością i dbałością o jakość detali wykończeniowych.

Przy realizacji naszych inwestycji korzystamy z pomocy dwóch doświadczonych pracowni. To firmy DecoRoom i Deer Design, które z całą odpowiedzialnością, a zarazem przyjemnością polecamy zarówno Klientom, jak i właścicielom mieszkań i domów jednorodzinnych poszukujących kompleksowej i jakościowej usługi.